Barvy a minerály pro období přelomu zimy a jara

V období mezi Hromnicemi a jarní rovnodenností vnímám barvy ve dvou fázích:  

V první fázi je to především bílá, která symbolizuje sníh, klid, ale také mléko - v této době totiž historicky bylo čerstvé mléko často důležitou složkou potravy s tím, jak se zásoby tenčily a nové rostliny ještě nebyly. Já zde vidím i spojitost s archetypem dítěte a jeho potřebou mléka a kojení. 

Z minerálů mě to v první části tohoto období táhne k howlitu - je velmi meditativní, podle tradic se používá pro klidný spánek a navození hlubokého klidu. Já ho mám spojený především se zimou a hlubokým ponořením do zimního spánku, nitra a meditace.

V dalším období přecházím k bílému achátu, který svou lehkou průsvitností a krémově bílou barvou skutečně evokuje barvu mléka. A pak k bílému nefritu - kameni prosperity a štěstí - symbolu přicházejícího růstu. 

Jako další důležitý kámen pro toto období vnímám avanturín - zpočátku zejména v jeho žluté variantě, kdy symbolizuje navracející se slunce a postupně v jeho růžové variantě, kdy symbolizuje něžnost, jemnost, květy a archetyp dívky. Avanturín je podobně jako nefrit kámen nových začátku a štěstí, je to kámen lehkosti, zejména v růžové variantě si ho spojuji s naivitou a bezelstnou radostí, která je typická právě pro archetyp dívky. 

Ke konci tohoto období se začíná ke slovu dostávat zelená, která bude důležitá především v nacházejícím období po jarní rovnodennosti. Ze začátku jsou to zejména světle zelené tóny - ideální je opět nefrit, tentokrát ve světle zelené variantě ginghajského nefritu nebo v pozdější fázi tmavší zelený avanturín

K tématice plynutí a vody je pak ještě vhodné zmínit mořské vodní kameny - amazonit, křemen v barvě amazonitu a průzračný fluorit.  Jedná se o kameny s velmi plynulým tokem energie a "vzdušnou" a vodní energií ve srovnání například s jaspisy, což jsou uzemňující kameny, vhodné pro období podzimu.

Typickými barvami jsou tedy postupně bílá, žlutá, růžová a světle zelená a k nim patří různé variace howlitu, achátu, avanturínu a nefritu. Všechny uvedené kameny ve mě vyvolávají pocity spojené se slovy jako jsou vzdušné zámky, nadšení, oblast emocí a srdce, lehká hlava a lehkovážnost, radost, naivita, bezproblémovost, schopnost vrhnout se do věcí, vidina dobrého konce a víra v úspěch.

Pracuješ v tomto období s těmito barvami?